25 Nisan 2022

Türkiye’deki Mahkeme Sayılarına İlişkin Bilgiler [Akademi Özel İçerik]

Akademi Özel İçerik

Türkiye’deki Mahkeme Sayılarına İlişkin Bilgiler

Herkese merhabalar, bugün ki yazımızda HSK’nin yeni yayınladığı ve 2021 yılını kapsayan faaliyet raporunun içerisinde yer alan Türkiye’deki Mahkeme Sayılarına İlişkin İstatistiki Veriler başlığını inceleyeceğiz.

Peki, mahkeme sayıları Hâkim/Savcılar için neden önemlidir? Öncelikle kısaca bu sorunun cevabını arayalım.

Günümüzde insanlar arasındaki ekonomik ve sosyal iletişimin artması, sorunların ve çatışmaların artmasına neden olmuştur. Mahkeme sayısının az olması ve dava sayısının fazla olması nedeniyle davaların çözümlenmesinde gecikmeler ve sakatlıklar meydana gelmektedir. 

Bunun gibi gecikmeler ve mağduriyetlerin önüne geçmek için mahkeme sayılarında yıldan yıla artışlar ve iyileştirmeler yapılmıştır.

Toparlamak gerekirse; insanlar arasındaki sorunların artması, dava sayılarının artmasına; dava sayılarının artması, mahkeme sayılarının artmasına ve mahkemelerin artması da hâkim/savcı sayılarının artmasına sebep olmaktadır. Böylece bu meslek alanında Adalet Bakanlığının belirlediği alım sayısı belli periyotlarla artış göstermektedir. 

Haydi, şimdi istatistiklerin yer aldığı tabloyu bir inceleyelim;

Adli Yargı:

*Adli yargıda toplam 7248 mahkeme kurulmuş olup bunların 6846 tanesi faaliyet göstermektedir.

*Faal 15 Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) bulunmakta olup bu mahkemelerde 264 kurulu 208 faal Ceza Dairesi, 292 kurulu 215 faal Hukuk Dairesi bulunmaktadır.

İdari Yargı:

*İdari yargıda kurulu bulunan 8 bölge idare mahkemesinde (BİM) 65 kurulu, 53 faal idari dava dairesi; 40 kurulu, 25 faal vergi dava dairesi; ayrıca bağlı olarak 147 kurulu, 140 faal idare mahkemesi; 74 kurulu 68 faal vergi mahkemesi bulunmaktadır.

Hey SEN!!!

Bu yazıyı okurken, tabloları incelerken çok eğlendiğini biliyoruz 😊 Eee ne demiş Konfüçyüs abimiz: “İnsan sevdiği işi yaparsa bir gün bile çalışmış sayılmaz” 

Haftaya bomba gibi bir konu ile geleceğiz. Küçük bir ipucu; Avrupa müzakerelerini bol bol konuşacağız…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir